• Ramowy rozkład dnia

„Radosny poranek"
        6.30 – 8.00– Schodzenie się dzieci. Własna aktywność dziecka - zabawy dowolne indywidualne rozwijające zainteresowania oraz postawy twórcze dzieci wg zainteresowań: badawcze, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, dramowe, dydaktyczne i inne. Praca z zespołem dzieci lub indywidualna o charakterze stymulująco-kompensacyjnym i wychowawczym. Zabawy i ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową, wzrokową i ruchową, improwizacje pantomimiczne, ruchowe, zabawy i ćwiczenia ruchowe.
        8.00 – 8.30- Ćwiczenia poranne, wspólne zabawy ruchowe, improwizacje muzyczno - ruchowe, śpiew zbiorowy, czynności porządkowo-gospodarcze, zabiegi higieniczno – sanitarne, przygotowania do śniadania, promowanie nawyków prozdrowotnych.
        8.30 – 9.00 – Śniadanie – doskonalenia umiejętności samodzielnego i kulturalnego spożywania posiłków.

Zabawa i edukacja – "Odkrywamy, przeżywamy, przyswajamy i działamy"
        9.00-10.00- Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową, tworzenie warunków umożliwiających zdobywanie nowych doświadczeń, wiedzy, umiejętności, postaw we wszystkich obszarach rozwoju (kompetencje kluczowe), dostosowanych do możliwości dziecka– rozwijanie inteligencji werbalnej, logiczno – matematycznej, muzycznej, wizualno - przestrzennej, przyrodniczej, kinestetycznej. Aktywizowanie mowy i myślenia, rozwijanie sprawności umysłowych, w tym logicznego i matematycznego myślenia oraz obserwowania i eksperymentowania. Wspieranie działań twórczych poprzez kontakt z muzyką, sztuką, literaturą i przyrodą, rozwijanie sprawności ruchowej, rozwijanie poczucia przynależności patriotycznych, postaw obywatelskich i rodzinnych, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze i ogrodnicze, spacery i wycieczki,
        10:00 - 10:15 Drugie śniadanie- zdrowa przekąska
        10:15 -11:30 Spacery i wycieczki, wyprawy plenerowe, obserwacje przyrodnicze, zabawy badawcze, zajęcia sportowe. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej. Zabawy i gry w ogrodzie przedszkolnym lub w sali zajęć. Czynności samoobsługowe w szatni, wdrażanie do utrzymywania ładu i porządku w otoczeniu.
        11.30 – 12.00 – Czynności porządkowo - higieniczne, przygotowanie do obiadu, obiad I danie Kształtowanie nawyków higienicznych i prozdrowotnych. Samodzielne spożywanie posiłku, wdrażanie do prawidłowego posługiwania się sztućcami, propagowanie nawyków racjonalnego i zdrowego odżywiania się.
        „Kolorowe popołudnie"
        Dzieci młodsze
        12.00 – 14.00 – relaks przy muzyce, doskonalenie umiejętności samoobsługi.
        Dzieci starsze
        12.00 – 14.00 – kontynuacja działalności edukacyjnej, zajęcia relaksacyjne, ćwiczenia gramatyczne i słownikowe. Spacery i wycieczki, wyprawy plenerowe, obserwacje przyrodnicze, zabawy badawcze. Zabawy i gry w ogrodzie przedszkolnym lub w sali zajęć. Zabawy ruchowe, tematyczne. Sytuacje edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, pobyt na świeżym powietrzu.
        14.00 – 14.30 – Czynności porządkowo-higieniczne, przygotowanie do obiadu – II danie. Wdrażanie do świadomego stosowania zasad higieny osobistej z przestrzeganiem zasad społecznie akceptowanych, przyzwyczajanie do kulturalnego spożywania posiłków.
        14:30 - 17:00 Zabawy w sali lub w ogrodzie przedszkolnym. Kontynuowanie realizacji podstawy programowej. Rozchodzenie się dzieci, bajkoterapia, zabawy i gry dydaktyczne, zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci, przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca z dzieckiem zdolnym, praca indywidualna o charakterze obserwacyjnym, korekcyjno-kompensacyjnym.