Przedszkole Promujące Zdrowie
1.Koncepcja Promocji Zdrowia.
Koncepcją Promocji zdrowia jest proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę. Najbliższe tej definicji jest nieco zmodyfikowane znane hasło: Nasze zdrowie w naszych rękach. Oznacza ono, że ludzie – jednostki i społeczności – mogą i powinni podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.
Przedszkole jest siedliskiem, systemem społecznym, w którym żyje i realizuje swoje różne zadania (rozwojowe, zawodowe, rodzicielskie, opiekuńcze) społeczność przedszkola. Społeczność tę tworzą wszyscy pracownicy przedszkola, dzieci i ich rodzice. W przedszkolu – środowisku opieki, edukacji i pracy – istnieje wiele czynników, które mogą oddziaływać pozytywnie lub negatywnie na zdrowie i samopoczucie wszystkich członków jego społeczności. Możliwości ich wpływania na zmiany tych czynników oraz warunki i funkcjonowanie przedszkola są jednak zróżnicowane. W naszym przedszkolu staramy się podchodzić do zdrowia w pojęciu holistycznym, uwzględniając wszystkie jego aspekty- zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne
2. Warunki i organizacja przedszkola w kontekście promocji zdrowia
• Większość przedszkoli posiada korzystne dla zdrowia warunki środowiska fizycznego, zgodne z ustalonymi normami i wymaganiami higienicznymi. Pomieszczenia w przedszkolu są zadbane, estetyczne, kolorowe, atrakcyjne i inspirujące. Stwarza to przyjemną, ciepłą atmosferę, stanowi dobre wzorce dla dzieci i ich rodziców.
• Liczba dzieci i pracowników w przedszkolach zwykle nie jest zbyt duża. Sprzyja to tworzeniu pozytywnego klimatu społecznego („rodzinnej atmosfery”) i uwzględnianiu indywidualnych potrzeb dzieci i innych członków społeczności przedszkola. W przedszkolu nie ma sytuacji wymagających rywalizacji, współzawodnictwa, co stwarza większe możliwości kształtowania umiejętności współpracy.
• Przedszkole jest w systemie edukacji placówką, w której nie dokonuje się tak często jak w szkole zmian strukturalnych i programowych. Zapewnia to większą stabilność i możliwość podejmowania długofalowych działań w zakresie promocji zdrowia.
• Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zawiera pewne treści dotyczące edukacji zdrowotnej. Realizacja tej edukacji powinna stwarzać nauczycielom okazję do refleksji nad swoimi zachowaniami zdrowotnymi i motywować ich do tworzenia dla dzieci i rodziców właściwych wzorców.
• Powiązanie w przedszkolu działalności opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej sprzyja realizacji edukacji zdrowotnej. Dzieci zdobywają informacje i umiejętności dbania o zdrowie i bezpieczeństwo (na miarę swoich możliwości) w sposób naturalny, spontaniczny, w powiązaniu z zabawą, posiłkami, zabiegami higienicznymi, wypoczynkiem itd.
• Pracownicy przedszkola mają częsty, prawie codzienny kontakt z rodzicami lub innymi członkami rodzin dzieci, mogą współpracować z nimi, zachęcać do kontynuowania w domu zachowań prozdrowotnych, które dzieci praktykują w przedszkolu, oferować rodzicom (a także babciom i dziadkom) specjalne programy edukacyjne i zachęcać do wspólnych działań.
3. W przedszkolu promującym zdrowie:
Należy wzmacniać typowe dla tego typu placówki, korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników i dzieci, warunki środowiska fizycznego i społecznego oraz identyfikować i eliminować pojawiające się nieprawidłowości. Ważne jest przygotowywanie dzieci do podejmowania świadomych działań dla ich własnego zdrowia i zdrowia innych osób. W tym celu należy:
• przekazywać dzieciom spójne i zrozumiałe dla nich informacje dotyczące zdrowia i zachowań z nim związanych,
• pytać dzieci o zdanie i opinie w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą, i brać je pod uwagę,
• powierzać dzieciom niektóre proste zadania,
• zachęcać dzieci do generowania pomysłów,
• zachęcać dzieci do współpracy z rówieśnikami i dorosłymi oraz tworzyć warunki do tej współpracy.
4. Jako przedszkole promujące zdrowie dbamy o to, aby nauczyciele i pozostali pracownicy mieli możliwość:
• uświadomienia sobie wartości zdrowia dla jednostki,
• identyfikacji czynników wpływających na ich zdrowie, w tym zwłaszcza czynników związanych ze stylem życia,
• rozwijania kompetencji w zakresie dbałości o zdrowie własne i innych,
• podejmowania korzystnych dla zdrowia zmian w swoim stylu życia,
• zrozumienia koncepcji promocji zdrowia i PPZ,
• doskonalenia umiejętności prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci
5. Przedszkole promujące zdrowie ma niepowtarzalną szansę edukowania rodziców w zakresie dbałości o zdrowie własne i zdrowie ich dzieci
• zachęcamy rodziców do współpracy w tworzeniu PPZ na zasadzie partnerstwa,
• pomagamy rodzicom w uświadomieniu sobie wartości zdrowia dla nich samych i ich dzieci, identyfikacji czynników wpływających na zdrowie, w tym zwłaszcza czynników związanych ze stylem życia, rozwijaniu kompetencji wychowawczych w zakresie dbałości o zdrowie własne i dzieci,
• zachęcamy rodziców do podejmowania korzystnych dla zdrowia zmian w ich stylu życia.
6. Definicja przedszkola promującego zdrowie
Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
• zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
• podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.
7. Standardy przedszkola promującego zdrowie
1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.
8. Działania w tworzeniu przedszkola promującego zdrowie
1. Poznanie i zrozumienie koncepcji przedszkola promującego zdrowie.
2. Uczestnictwo i zaangażowanie pracowników przedszkola i rodziców dzieci.
3. Działalność koordynatora ds. promocji zdrowia i zespołu promocji zdrowia.
4. Planowanie działań i ich ewaluacja.
5. Dążenie do powiązania działań w zakresie promocji zdrowia z podstawowymi celami i zadaniami przedszkola.
6. Współpraca ze społecznością lokalną, przedszkolami i szkołami w najbliższym otoczeniu.
Nasza placówka w 2019 roku podjęła działania, dotyczące realizacji tego elitarnego programu, które są oparte na koncepcji , warunkach, standardach i definicji przedszkola promującego zdrowie. Istotą naszych działań jest całościowe podejście do zdrowia, skupiamy się na wszystkich aspektach: fizycznym, psychicznym, społecznym
i duchowym. Wierzymy w ideę hasła „Nasze zdrowie w naszych rękach”.W 2024 roku otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie, tym samym zostaliśmy włączeni do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Przyznanie certyfikatu było zwieńczeniem 5 letniej intensywnej pracy i długofalowych działaniach całej społeczności przedszkola na rzecz promocji zdrowia.
W chwili obecnej staramy się o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie.
Zespół promocji Zdrowia składa się z dwóch koordynatorów:
- Greta Szynal
- Diana Mielniczuk
Oraz pozostałych członków: Justyna Kruczek, Jadwiga Głusiec, Anna Gałajda, Magdalena Stypa, Anna Foltman, Małgorzata Pierożak, Katarzyna Guzek, Bożena Dąbek, Sylwia Szpila.
Nasze działania z promocji zdrowia umieszczane są na bieżąco na stronie naszego przedszkola w zakładce Przedszkole Promujące Zdrowie https://pp33.edupage.org/album/
Zachęcamy do lektury „Poradnik dla Przedszkoli i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia” https://ore.edu.pl/2017/11/przedszkole-promujace-zdrowie-poradnik-dla-przedszkoli-i-osob-wspierajacych-ich-dzialania-w-zakresie-promocji-zdrowia/
oraz odwiedzenie strony internetowej https://ore.edu.pl/2018/02/przedszkole-promujace-zdrowie/
Zdrowy talerz
W naszym przedszkolu odbył się pokaz mody w ramach konkursu rodzinnego "Ekologiczny strój". Dzieci prezentowały stroje wykonane przy pomocy rodziców z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, worki, gazety, butelki plastikowe, folia spożywcza itp. Przedszkolaki udowodniły, że moda i ekologia mogą iść w parze. Dzieci zaprezentowały wspaniałe, pomysłowe stroje i dodatki. Doskonale sprawdziły się w rolach modeli i modelek. Za występ w pokazie mody ekologicznej i zaprezentowanie swojego stroju dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. To była świetna zabawa. Gratulujemy pomysłowości i oryginalności projektantom mody a rodzicom dziękujemy za współpracę.
Marchewkowo- dyniowy dzień pomarańczowy
W ubiegły piątek dzieci z grupy Żółwiki po raz kolejny połączyły się z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 9 w celu przeprowadzenia zajęć o tematyce zdrowotnej. Odbyły się one w ramach projektu "Zdrowie na talerzu" oraz "Przedszkole Promujące Zdrowie". Spotkanie zaczęliśmy od wspólnego obejrzenia krótkiego przedstawienia o Marchewce, które przygotowały Żółwiki. Następnie odbyło się wiele zabawa ruchowych, matematycznych, językowych, a to wszystko w tematyce marchewkowo- dyniowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć także pysznej, dyniowo- marchewkowej zupy:)
Gotuj ze smykiem
W ubiegły piatek dzieci z grupy Żółwiki po raz kolejny połaczyły się z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 9 w celu przeprowadzenia zajęć o tematyce zdrowotnej. Odbyły się one w ramach projektu "Zdrowie na talerzu" oraz "Przedszkole Promujace Zdrowie". Spotkanie zaczęliśmy od wspólnego obejrzenia krótkiego przedstawienia o Marchewce, które przygotowały Żółwiki. Następnie odbyło się wiele zabawa ruchowych, matematycznych, językowych, a to wszystko w tematyce marchewkowo- dyniowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć także pysznej, dyniowo- marchewkowej zupy:)
Konkurs "Owocowo- warzywna kukiełka"
W dniu 28 października zapachniało w całym przedszkolu... dzieci z grupy Biedronek w ramach projektu Klubu Smakosza "Gotuj ze Smykiem" samodzielnie piekły ciasteczka. Przygotowanie rozpoczęły się od poznania składników oraz stworzenia Kodeksu Bezpiecznego Kucharza. Każdy przedszkolak miał szansę spróbować swoich sił kulinarnych. Dzieci z radością mieszały produkty spożywcze, formułowały ciasteczka i układały je na blasze. Wspólne pieczenie było przyjemną zabawą, a jeszcze przyjemniejsza była degustacja smakołyków.
Klub smakosza- owocowe galaretki
Grupa „Motylki” zorganizowała rodzinny konkurs plastyczno-techniczny pt. „Owocowo-warzywna kukiełka”.Bardzo dziękujemy rodzicom oraz dzieciom za udział w konkursie oraz za piękne kukiełki, które pomogły nam zorganizować przedstawienie.
Przedszkolny konkurs "Kartka z regionalnej książki kucharskiej"
W dniu 23.11.2021r. w grupie IV odbyły się zajęcia kulinarne pod hasłem „Zdrowo i kolorowo”. Dzieci samodzielnie przyrządziły galaretki w różnych smakach, m.in, cytrynowym, pomarańczowym, truskawkowym. W czasie gdy galaretki chłodziły się w lodówce, dzieci kroiły owoce na plasterki. Po częściowym ostudzeniu galaretek, każde dziecko samodzielnie dekorowało i tworzyło swój własny, "słodki kubek". Własnoręcznie zrobione desery smakowały dzieciom i zjadły je z ogromnym apetytem. Była to prawdziwa słodka uczta.
"Zdrowie na talerzu"- projekt edukacyjny
Konkurs kulinarno-plastycznydla dzieci i ich Rodziców na przepisy potraw wraz z ilustracjami
(Ilustracje rysowane przez dzieci).
Organizowany w ramach projektu przedszkolnego ,,Klubu Smakosza”.
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
I. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich przedszkolaków z Przedszkola Publicznego Nr 33 w Rzeszowie i ich rodziców.
II. Cele konkursu
- poznanie tradycji naszego regionu,
- budowania więzi międzypokoleniowych,
- rozwijanie wyobraźni i talentów plastycznych.
- integracja dzieci i rodziców.
Dzień Dawcy Szpiku
Wróciliśmy po wakacjach do naszych spotkań z Przedszkolem Publicznym nr 9 w Rzeszowie. Tym razem realizujemy wspólny projekt "Zdrowie na talerzu". Są to działania prowadzone również w ramach Przedszkola Promującego Zdrowie.
Spotkanie z fizjoterapeutą
13 października obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. W związku z tym Pani Ania z grupy Misie, postanowiła podzielić się z Misiami swoją historią, kiedy to 6 lat temu sama została dawcą komórek macierzystych dla osoby chorej na białaczkę. Aby łatwiej było to zrozumieć, dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej pt.: "Biedroneczka Klara". Z wielką uwagą i zainteresowaniem śledziły losy głownej bohaterki- biedronki Klary, która zachorowała i traciła swoje kropki. Życie uratowała jej inna biedronka (tzw. bliźniak genetyczny), która z radością oddała chorej Klarze część swoich kropek. Celem zajęć było uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi dotkniętych chorobą, a także zrozumienie idei niesienia pomocy drugiej osobie. Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców do rejestracji w bazie DKMS jako "potencjalny dawca". Być może szczęście uśmiechnie się do kogoś z Was, tak jak uśmiechnęło sie do naszej Pani Ani. Jesteśmy dumni, że wśród nas są tak wspaniałe osoby i że możemy brać z nich przykład:)
Spotkanie z lekarzem
Stokrotki spotkały się z mamą Kacperka, która jest fizjoterapeutą. Dzieci dowiedziały się, że fizjoterapeuta to jest osoba, która przez ćwiczenia i zabiegi pomaga ludziom chorym. Dzieci zapoznały się z różnymi przyrządami do ćwiczeń: elastyczną taśmą, kolczastą piłką, pianką do ćwiczeń stóp i ściskaczem do dłoni. Mogły popróbować ćwiczeń z tymi przyrządami. Pani pokazała także ćwiczenia ogólnorozwojowe, które kształtują nasz cały organizm oraz pozwalają na jak najlepsze rozwijanie naszego ciała. Stokrotki chętnie i bardzo aktywnie ćwiczyły.
Zdrowe lody owocowe
W dniu 14 października grupę Biedronek odwiedziła Pani dr Magdalena Wiśniewska, która pracuje w przychodni AniMed w Kielanówce. Pani Madzia opowiedziała dzieciom, jak jesienią należy dbać o zdrowie oraz zachęciła je do dbania o własne zdrowe oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia, m.in. stetoskopu, strzykawek, czepków, fartucha, torby lekarskiej. Przedszkolaki mogły posłuchać bicia serca kolegów oraz wspólnie zaproszonym gościem wykonać eksperyment, dzięki któremu przekonały się, jak ważne jest dbanie o higienę ciała. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi o pracy lekarza. Dzieliły się doświadczeniami odnośnie chorób, które przebyły oraz mówiły o dolegliwości ich bliskich. Dowiedziały się, w jakim celu wypisuje się receptę i gdzie można ją zrealizować. Ponownie usłyszały, że nie mogą brać leków samodzielnie lecz jedynie te podane im przez bliskich. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła lęku i innych nieprzyjemnych uczuć.
Zdrowa sałatka owocowa
Dzieci kochają lody i o tym wiedzą wszyscy, ale czy te lody kupowane w sklepie to dobre rozwiązanie? Na pewno znacznie zdrowsze są lody wykonane samodzielnie w przedszkolu czy w domu. Żółwiki postanowiły wykorzystać przepis na przepyszne zdrowe lody, który dostaliśmy od mamy Ninki:) Korzystając z sezonu na truskawki wykonaliśmy lody truskawkowo- bananowe bez dodatku cukru. Wystarczyło zmiksować truskawki, banany i dodać trochę jogurtu naturalnego. Następnie rozlać jogurt do pojemniczków i wstawić do zamrażarki. Po kilku godzinach zdrowe lody są gotowe:) Smaczenego!!
Zdrowy piknik
Dzisiaj dzieci z grupy Żółwiki wykonały pyszny, owocowy deser- sałatkę. Przedszkolaki przyniosły wiele różnorodnych owoców, wśród których znalazły się truskawki, winogrona, śliwki, gruszki, jabłka, banany, melon, arbuz, mango i wiele innych. Niektóre smaki były dla dzieci nowością, ale każdy chętnie wszystkiego próbował. Dzieci zgodnie stwierdziły, że to najlepsza sałatka, jaką jadły a wyglądała po prostu obłędnie :) Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Witaminowe abecadło".
Spotkanie z ogrodnikiem
Dzieci z grupy Żółwiki dziś wybrały się na piknik. Doskonale bawiliśmy się a największą atrakcją było pałaszowanie na świeżym powietrzu zdrowych smakołyków, przygotowanych przez rodziców:)
Spotkanie z dietetykiem
15 czerwca 2021 r. korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego gdzie Pan Zbigniew poprowadził zajęcia na temat swojej pracy. Przedszkolaki poznawały pracę Ogrodnika – pan Zdzisław opowiadał dzieciom o swojej pracy i zaznajamiał ze sprzętem potrzebnym do utrzymania ogrodu w dobrej kondycji. Rozmawialiśmy o warzywach zasadzonych w ogródku, a także o drzewach które posadził Pan na ogrodzie przedszkolnym.
Spotkanie z policją
W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy Żółwiki miały możliwość spotkania się online z dietetykiem- mamą Ninki. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wykładu na temat zdrowego odżywiania i chętnie odpowiadały na wszystkie pytania. Dowiedzieliśmy się że zdrowe przekąski mogą być smaczne, mogliśmy degustować pyszne bakalie przyniesione przez Ninkę. Na koniec poznaliśmy przepis na zdrowe lody i już myslimy o tym, jak wykonać je samodzielnie w przedszkolu, całe szczęście, dla nas nie ma rzeczy niemożliwych:)
Oszczędzamy wodę
24 lutego odbyło się spotkanie z policją w ramach bezpieczeństwa zimą oraz bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Dzieci z zainteresowaniem słuchały prelekcji policjantów. Dodatkową atrakcją był pies policyjny który przybył wraz z swoim opiekunem
Projekt edukacyjny „Witaminowe abecadło ”
W ramach Projektu EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE w dniu 22.03.2022r. Grupa III Jeżyki obchodziła Dzień Wody pod hasłem przewodnim Oszczędzamy wodę. Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin
Projekt edukacyjny „Witaminowe abecadło ”
Projekt edukacyjny „Witaminowe abecadło ”, powstał w trosce o rozwijanie i kształtowanie u dzieci postaw i nawyków prozdrowotnych. Edukacja zdrowotna jest fundamentalnym prawem socjalnym dziecka, zagwarantowanym przez „ Konwencję o prawach dziecka”. Celem edukacji zdrowotnej w przedszkolu jest poznanie i zachęcanie do zdrowego stylu życia. Podejmując wspólnie z rodzicami wiele działań edukacyjnych pragniemy przekonać dzieci, że jedzenie owoców i warzyw nie musi być nudne. A posiłki przygotowane z owoców i warzyw – bardzo smaczne. Chcemy, by było w przedszkolu wiele radości z uczestniczenia w ciekawym przedsięwzięciu, które pozwala odnieść sukces wszystkim na miarę własnych możliwości. A to, czego dzieci nauczą się w przedszkolu stało się ich nawykiem w życiu dorosłym i korzystnie wpływało na ich zdrowie.
Definicja przedszkola promującego zdrowie
Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają: • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci), • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań
na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.W modelu PPZ uwzględniono trzy poziomy: warunki dla tworzenia PPZ, główne obszary jego działań i oczekiwane efekty